Hello there!
8 pound bag = $14.08
1 ounce = x
8x = 14.08
x = 14.08/8
x = 1.76
Thus, the price per ounce is $1.76
To double check if your answer is right or not, just multiply $1.76 by 8 and you'll see it equals to $14.08
Let me know if you have additional questions!