166k views
2 votes
An engineer designed a valve that will regulate water pressure on an automobile engine. The engineer designed the valve such that it would produce a mean pressure of 4.1 pounds/square inch. It is believed that the valve performs above the specifications. The valve was tested on 120 engines and the mean pressure was 4.3 pounds/square inch. Assume the variance is known to be 0.64. A level of significance of 0.05 will be used. Make a decision to reject or fail to reject the null hypothesis. Make a decision.

User Schof
by
5.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

We reject the null hypothesis at the significance level of 0.05.

Explanation:


H_(0): \mu = 4.1 vs
H_(1): \mu > 4.1 (upper-tail alternative)

We have
\bar{x} = 4.3,
\sigma^(2) = 0.64 and n = 120. We have a large sample and our test statistic is


Z = \frac{\bar{X}-4.1}{\sigma/√(n)} which is normal standard approximately. We have observed


z = (4.3-4.1)/(0.8/√(120)) = 2.7386.

We should use the significance level
\alpha = 0.05. The 95th quantile of the standard normal distribution is
z_(0.95) = 1.6449 and the rejection region is given by {z > 1.6449}. Because the observed value 2.7386 is greater than 1.6449, we reject the null hypothesis at the significance level of 0.05.

User HXH
by
6.3k points