12.8k views
7 votes
At a grocery store you can purchase loose lemons at 2 for $0.99. You can also buy a bag of 6 lemons for $2.50. Which is the better buy? Be sure to show the unit cost for each

User Jankos
by
8.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Bag of lemon

Explanation:

Given that:

Cost of loose lemon = $0.99 for 2

Cost of bag of lemon = $2.50 for 6

Calculating the cost per 1 for loose and bag of lemon (unit cost) ;

Loose lemon :

$0.99 /2 = $0.495

Bagged lemon :

$2.50 / 6 = $0.4167

Hence, since the unit cost of bagged lemon is lesser than loose lemon, then purchasing a bag of lemon is better

User Diego Segura
by
8.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories