Answer:
The answer is: the direct labor cost per unit is $4.77
Step-by-step explanation:
First we must determine the number of completed equivalent units:
Initial inventory 25,000 at 55% complete
Completed units 110,000 at 100% complete
Ending inventory 30,000 at 30% complete
The total amount of equivalent units completed are 13,750 + 110,000 + 9,000 = 132,750 units
Then we add all the labor costs (labor costs associated to initial inventory + direct labor costs incurred during March)
$578,900 + $54,700 = $633,600
Now we divide the total labor cost incurred by the equivalent units:
$633,600 / 132,750 = $4.77 per unit