176k views
5 votes
It costs a clothing company $463.45 to make 169 T-shirts. What is the unit price for 1 T-shirt? Enter your answer as a decimal rounded to the nearest hundredth, like this: 42.53

2 Answers

6 votes

Answer: 2.74

Step-by-step explanation: you would do 463.45/169

(Because you know it is $463.45 for 169 t shirts you would divide the two to find the unit rate.) Doing that equation gets you 2.74230769231 rounded to the nearest hundredth it would be 2.74 because the number after the hundredth place (2) is less than 5 so the 4 would stay the same.

User Marchy
by
5.6k points
1 vote

Answer: $2.74 per shirt.

Explanation:

463.45/169 = 2.74 (rounded)

User Gerrard
by
5.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.