170k views
1 vote
Calculate the amount of CO2 (in kg) released when 1 kg of coal is burned. Assume that carbon content of the coal is 50% by mass.

User Pedro Rio
by
6.8k points

1 Answer

6 votes

Answer:

1.8321 kg

Step-by-step explanation:

The given 1 kg of coal contains 50% of the carbon atom by mass. Thus, mass of carbon in coal is
\frac {50}{100}* 1\ kg=0.5\ kg

Also, 1 kg = 1000 g

So, mass of carbon = 500 g

The formula for the calculation of moles is shown below:


moles = (Mass\ taken)/(Molar\ mass)

Molar mass of carbon = 12.0107 g/mol

Moles of methanol = 500 g / 12.0107 g/mol = 41.6295 moles

Considering the reaction:


C+O_2\rightarrow CO_2

From the reaction,

1 mole of C react to form 1 mole of
CO_2

So,

41.6295 moles of C react to form 41.6295 moles of
CO_2

Moles of
CO_2 = 41.6295 moles

Molar mass of
CO_2 = 44.01 g/mol

So, Mass = Moles × Molar mass = 41.6295 moles × 44.01 g/mol = 1832.1143 g

Also, 1g = 0.001 kg

So, amount of
CO_2 released = 1.8321 kg

User Teamg
by
7.0k points