3.8k views
3 votes
A 3-gallon bottle of bleach costs $11.04. What is the price per quart?

2 Answers

0 votes

Answer:

92 cents

Explanation:

4 quarts in a gallon, 4x3=12, 11.04/12= 92 cents

User Oyilmaztekin
by
5.5k points
3 votes

Answer:

$0.92

Explanation:

This is because the unit rate per gallon is $3.68. You can solve this by doing 11.04 divided by 3. Since there are 4 quarts in a gallon, you divide that by 4 and get 0.92

User Nala
by
5.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.