Answer:
0,31%
Step-by-step explanation:
For the reaction:
I₂ + 2 S₂O₃²⁻ → 2 I⁻ + S₄O₆²⁻
0,043 L × 0,117 M of sodium tiosulfate = 5,031x10⁻³ moles of S₂O₃²⁻
5,031x10⁻³ moles of S₂O₃²⁻ ×
= 2,5156x10⁻³ moles of I₂
These moles of I₂ were produced from:
ClO⁻⁻ + 2 H⁺ + 2 I⁻ → I₂ + Cl⁻ + H2O
2,5156x10⁻³ moles of I₂ ≡ moles of NaClO
2,5156x10⁻³ moles of NaClO ×
= 0,187 g of NaClO
Thus, percentage composition by mass is:
= 0,31%
I hope it helps!