Answer:
Step-by-step explanation:
Given
velocity of mug with which it leaves the bar is 1.7 m/s
Also
height of bar=1 m
Considering motion in vertical direction

here



t=0.451 s
so horizontal distance traveled is

here a=0

speed of mug will be combination of horizontal and vertical velocity



thus



for direction


is with x axis in clockwise sense