40.2k views
5 votes
A bartender slides a beer mug at 1.7 m/s towards a customer at the end of a frictionless bar that is 1.0 m tall. The customer makes a grab for the mug and misses, and the mug sails off the end of the bar. (a) How far away from the end of the bar does the mug hit the floor? m (b) What are the speed and direction of the mug at impact?

1 Answer

3 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

Given

velocity of mug with which it leaves the bar is 1.7 m/s

Also

height of bar=1 m

Considering motion in vertical direction


s=u_yt+(gt^2)/(2)

here
u_y=0


1=0+(9.81* t^2)/(2)


t=\sqrt{(2)/(9.81)}

t=0.451 s

so horizontal distance traveled is


R_x=ut+(at^2)/(2)

here a=0


R_x=1.7* 0.451=0.766 m/s

speed of mug will be combination of horizontal and vertical velocity


v_y=u+gt


v_y=0+9.81* 0.451=4.42 m/s


v_x=1.7 m/s

thus
v_(net)=√(v_x^2+v_y^2)


v_(net)=√(4.42^2+1.7^2)


v_(net)=√(22.46)=4.74 m/s

for direction


tan\theta =(4.42)/(1.7)=2.6


\theta =69


\thetais with x axis in clockwise sense

User Murison
by
6.8k points