68.2k views
0 votes
8 oz of soda is for $2.98 or 6 oz soda for $2.79​

1 Answer

0 votes

Answer:8 oz for $2.98 is the best deal

Explanation:

$2.98 ÷8 = $0.3725 per oz

$2.79 ÷ 6= $0.465 per oz

User Amr Alaa
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories