137k views
3 votes
An inquisitive physics student and mountian climber climbs a 47.2 m cliff that overhangs a calm pool of water. He throws two stones vertically downward, 0.8 s apart and observes that they cause a single splash. The first stone has an initial velocity of 1.8 m/s. How long after release of the first stone do the two stones hit the water?

1 Answer

1 vote

Answer:

The two stoned hit the water after 2.92s after the first stone satat to drop

Step-by-step explanation:

We have this data:

x = distance = 47.2m

So = initial speed = 1.8m/s

A = In this case is equal to gravity = 9.8 m/s2

First we are going to calculate the final speed, We are going to use this equation


Sf^2= So^2 + (2*a*x)

Where Sf= final speed

We put the data


Sf^2= 928.36m^(2)/s^(2)

We need to calculate the square root


Sf= 30.47m/s

The final speed is 30.47m/s

The next steep is calculate the time that the first stone spend during its drop.

We are going to use the next equation


t=(Sf-So)/(a)

We put tha data


t=(30.47m/s-1.8m/s)/(9.8m/s^(2) )


t= 2.92s

We do not use 0.8s because we calculate all the things with the first stone, This stone spend more time that the second stone

User Kolonel
by
6.0k points