14.3k views
5 votes
Use the Ref An aqueous solution of chromium(II) acetate has a concentration of 0.260 molal. The percent by mass of chromium(II) acetate in the solution is Submit Answer Retry Entire Group 9 more group attempts remaining

User Ali Kanat
by
7.0k points

1 Answer

7 votes

Answer:

The percent by mass of chromium(II) acetate in the solution is 4.42%.

Step-by-step explanation:

Molality of the chromium(II) acetate solution = 0.260 m = 0.260 mol/kg

This means that in 1 kg of solution 0.260 moles of chromium(II) acetate are present.

1000 g = 1 kg

So, in 1000 grams of solution 0.260 moles of chromium(II) acetate are present.

Then in 100 grams of solution =
(0.260 mol)/(1000)* 100=0.0260 mol

Mass of 0.0260 moles chromium(II) acetate:

= 0.0260 mol × 170 g/mol = 4.42 g


(w/w)\%=\frac{\text{mass of solute in 100 gram solution}}{100}* 100


=(4.42 g)/(100 g)* 100=4.42\%

The percent by mass of chromium(II) acetate in the solution is 4.42%.

User Omid Farvid
by
6.9k points