Answer:
$20.9
Explanation:
We have been given a formula
, which represents the cost of x items.
First of all, we will find cost of 1000 items by substituting
in our given formula as:
To find average cost per item, we will divide total cost by number of items as:
Therefore, the average cost per item would be $20.9.