33.8k views
1 vote
Find the average cost per item when the required number of items are produced. C(x) = 19x + 1900, 1000 items What is the average cost per item?

User Thindery
by
4.4k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$20.9

Explanation:

We have been given a formula
C(x)=19x+1900, which represents the cost of x items.

First of all, we will find cost of 1000 items by substituting
x=1000 in our given formula as:


C(1000)=19(1000)+1900


C(1000)=19,000+1900


C(1000)=20,900

To find average cost per item, we will divide total cost by number of items as:


\text{Average cost per item}=(\$20,900)/(1000)


\text{Average cost per item}=\$20.9

Therefore, the average cost per item would be $20.9.

User Dan Heberden
by
5.5k points