Answer:
Step-by-step explanation:
Given that
Specific gravity of sea water = 1.025
So density of sea water = 1.025 x 1000
Density of sea water = 1025
We know that
---1
Specific volume
---2
From equation 1 and 2
We can say that
7.8m questions
10.5m answers