225k views
2 votes
Seawater has a specific density of 1.025. What is its specific volume in m^3/kg (to 3 significant figures of accuracy, tolerance +/- 0.000005 m^3/kg)?

1 Answer

1 vote

Answer:


specific\ volume=0.00097\ m^3/kg

Step-by-step explanation:

Given that

Specific gravity of sea water = 1.025

So density of sea water = 1.025 x 1000
kg/m^3

Density of sea water = 1025
kg/m^3

We know that


Density=(mass)/(Volume) ---1

Specific volume


specific\ volume=(Volume)/(mass) ---2

From equation 1 and 2

We can say that


specific\ volume=(1)/(density)\ m^3/kg


specific\ volume=(1)/(1025)\ m^3/kg


specific\ volume=0.00097\ m^3/kg

User Mohammad Fneish
by
6.4k points