Answer:
Time taken to reach 80 meters equals 4.4897 seconds.
Step-by-step explanation:
We know that velocity is related to position as

Now it is given that
Using the given velocity function in the above relation we get

Now since the limits are given as
1) at t = 0 , s=0
Using the given limits we get
![\int_(0)^(80) (ds)/((11+0.2s))=\int_(o)^(t) dt\\\\(1)/(0.2)[ln(11+0.2s)]_(0)^(80)=(t-0)\\\\5* (ln(11+0.2* 80)-ln(11))=t\\\\\therefore t=4.4897seconds](https://img.qammunity.org/2020/formulas/engineering/college/wm269cn6abboyznmmche14760av2v7bwsp.png)