36.6k views
3 votes
Christina earns $250 a week. To budget money, she pays $135 in bills each week. How much money does Christina have left at the end of the month?

User Wakurth
by
8.2k points

2 Answers

5 votes

Answer:

B

Step-by-step explanation:

$603.6

Step-by-step explanation:

Christina’s annual salary averaged = $22,040

Annual Social Security benefit = 42% of her salary average

Christina’s total bill each month = $1,375

Now,

The amount of Annual Social Security benefit = 42% of $22,040

= 0.42 × $22,040

= $9,256.8

Thus,

The amount of monthly Social Security benefit

= ( Annual Social Security benefit ) ÷ 12

= $9,256.8 ÷ 12

= $771.4

Therefore,

The amount she need to take from savings each month to help pay the bills

= Christina’s total bill each month - Amount of monthly Social Security benefit

= $1,375 - $771.4

= $603.6

User Sanja Melnichuk
by
8.6k points
4 votes

Answer:

460 USD

Step-by-step explanation:

monthly earnings = 250 x 4 = 1000

monthly bills = 135 x 4 = 540

end of month = 1000 - 540 = 460 USD

User Trigger
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories