36.6k views
3 votes
Christina earns $250 a week. To budget money, she pays $135 in bills each week. How much money does Christina have left at the end of the month?

User Wakurth
by
5.0k points

2 Answers

5 votes

Answer:

B

Step-by-step explanation:

$603.6

Step-by-step explanation:

Christina’s annual salary averaged = $22,040

Annual Social Security benefit = 42% of her salary average

Christina’s total bill each month = $1,375

Now,

The amount of Annual Social Security benefit = 42% of $22,040

= 0.42 × $22,040

= $9,256.8

Thus,

The amount of monthly Social Security benefit

= ( Annual Social Security benefit ) ÷ 12

= $9,256.8 ÷ 12

= $771.4

Therefore,

The amount she need to take from savings each month to help pay the bills

= Christina’s total bill each month - Amount of monthly Social Security benefit

= $1,375 - $771.4

= $603.6

User Sanja Melnichuk
by
4.9k points
4 votes

Answer:

460 USD

Step-by-step explanation:

monthly earnings = 250 x 4 = 1000

monthly bills = 135 x 4 = 540

end of month = 1000 - 540 = 460 USD

User Trigger
by
5.2k points