Answer:
The volume of liquid A in the cup is 32.56 ml.
Step-by-step explanation:
First to have to identify the relevant information: density of A= 1.0240 g/mL. Total mass = 45.66 g, cup mass = 12.32 grs ⇒
liquid mass = total mass - cup mass ⇒ liquid mass= 33.34 grams.
Now you have to use the formula of density ⇒ density = mass/volume
⇒ volume = mass/density ⇒ volume = 33.34 grams/ 1.0240 grams/mililiter
⇒volume= 32.56 ml..