229k views
4 votes
The density of liquid A is 1.0240 g/mL. A cup with a sample of

liquid A in it weighs to be 45.66 g. The mass of the cup alone is
12.32 g. What is the volume of liquid A in the cup?_mL

1 Answer

1 vote

Answer:

The volume of liquid A in the cup is 32.56 ml.

Step-by-step explanation:

First to have to identify the relevant information: density of A= 1.0240 g/mL. Total mass = 45.66 g, cup mass = 12.32 grs ⇒

liquid mass = total mass - cup mass ⇒ liquid mass= 33.34 grams.

Now you have to use the formula of density ⇒ density = mass/volume

⇒ volume = mass/density ⇒ volume = 33.34 grams/ 1.0240 grams/mililiter

volume= 32.56 ml..

User Zlog
by
7.0k points