209k views
24 votes
A bag of nuts weighs 3 ounces and costs 50 cents. What is the unit price? Round to the nearest cent.

50 ÷ _____ = _____-
per ounce

User GMS
by
8.2k points

2 Answers

5 votes

Answer:

50 cents/3 ounces = 16.67 cents/ounce

Explanation:

maybe

User MrCycling
by
7.6k points
1 vote
The answer is 50 by 3 =17
User Francesco Laurita
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories