menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A bag of nuts weighs 3 ounces and costs 50 cents. What is the unit price? Round to the nearest cent. 50 ÷ _____ = _____- per ounce
asked
Jul 7, 2022
209k
views
24
votes
A bag of nuts weighs 3 ounces and costs 50 cents. What is the unit price? Round to the nearest cent.
50 ÷ _____ = _____-
per ounce
Mathematics
middle-school
GMS
asked
by
GMS
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
Answer:
50 cents/3 ounces = 16.67 cents/ounce
Explanation:
maybe
MrCycling
answered
Jul 8, 2022
by
MrCycling
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
The answer is 50 by 3 =17
Francesco Laurita
answered
Jul 12, 2022
by
Francesco Laurita
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org