104k views
5 votes
Can someone help me I need to know the unit rate of:

A. 420 miles in 7 hours

B. 360 customers in 30 days

C. 40 meters in 16 seconds

D. $7.96 for 5 pounds

User Jay Lemmon
by
4.3k points

1 Answer

6 votes

Answer:

A. 60 miles per hour

B.120 customers per day

C.2.5 meters per second

D. $1.59 per pound

Explanation:

Here we are asked to determine the unit rate for each one of the options given. By unit rate we mean the quantity for per unit quantity . Hence in order to find that we divide the two and quotient is our unit rate. Let us see how:

A. 420 miles in 7 hours

Unit rate =
(420)/(7)

Unit rate = 60 miles per hour

B. 360 customers in 30 days

unit rate =
(360)/(30)

Unit rate = 120 customers per day

C. 40 meters in 16 seconds

Unit rate =
(40)/(16)

Unit rate = 2.5 meters per second

D. $7.96 for 5 pounds

Unit rate =
(7.96)/(5)

Unit rate = $1.59 per pound

User Chinthaka Dinadasa
by
5.7k points