Answer:
A. 60 miles per hour
B.120 customers per day
C.2.5 meters per second
D. $1.59 per pound
Explanation:
Here we are asked to determine the unit rate for each one of the options given. By unit rate we mean the quantity for per unit quantity . Hence in order to find that we divide the two and quotient is our unit rate. Let us see how:
A. 420 miles in 7 hours
Unit rate =
Unit rate = 60 miles per hour
B. 360 customers in 30 days
unit rate =
Unit rate = 120 customers per day
C. 40 meters in 16 seconds
Unit rate =
Unit rate = 2.5 meters per second
D. $7.96 for 5 pounds
Unit rate =
Unit rate = $1.59 per pound