40.7k views
4 votes
The cost of a bagel and a cup of coffee is $2.35. The cost of 2 bagels and a cup of coffee is $4.20. What is the cost of one cup of coffee?

User SEU
by
4.6k points

2 Answers

4 votes

Answer:

0.80

Explanation:

4.20-2.35=1.85 per bagel

1.85 x 2= 3.70 for 2 bagels

4.20-3.70=0.50 per coffee

User Samer Aamar
by
4.6k points
4 votes

Hey!

--------------------------------------------

Solution and Answer:

4.20 - 2.35 - $1.85 per bagel.

1.85 x 2 = $3.70 for 2 bagels.

4.20 - 3.70 = $0.50 per coffee.

--------------------------------------------

Hope This Helped ;)

User Sashay
by
4.9k points