198k views
2 votes
A 75 ohm coaxial transmission line has a length of 2.0 cm and is terminated with a load impedance of 37.5 + j75 Ohm. If the dielectric constant of the line is 2.56 and the frequency is 3.0 GHz, find the input impedance to the line, the reflection coefficient at the load, the reflection coefficient at the input, and the SWR on the line.

User Dany M
by
7.2k points

1 Answer

6 votes

Answer:

The load reflection coefficient,
\Gamma =0.62\angle 82.875^(\circ) \Omega

Reflection coefficient at input,
\Gamma = 0.62\angle - 147.518^(\circ) \Omega

SWR = 4.26

Given:

Characteristic impedance of the co-axial cable,
Z_(c) = 75 \Omega

Length of the cable, L = 2.0 cm = 0.02 m


Z_(Load) = 37.5 + j75 \Omega

Dielectric constant, K = 2.56

frequency, f = 3.0 GHz =
3.0 * 10^(9) Hz

Step-by-step explanation:

In order to calculate the reflection coefficient at load, we first calculate these:

The line input impedance
Z_(i) is given by:


Z_(i) = Z_(c)(Z_(Load) + jZ_(c) tan(\beta L))/(Z_(c) + jZ_(Load) tan (\beat L)) (1)

Now, we calculate the value of
\beta:


\beta = (2\pi)/(\lambda') = \farc{2\pi f√(K)}{c}

(since,
\lambda' = \farc{c}{f√(K)})


\beta = \farc{2\pi f√(2.56)}{3* 10^(8)} = 100.53

Now, Substituting the value in eqn (1):


Z_(i) = 75(37.5 + j75 + j75 tan(100.53* 0.02))/(75 + j(37.5 + j75) tan ( 100.53* 0.02)) = 18.99 - j20.55 \Omega = 27.98\angle - 47.257^(\circ) \Omega

Now, the load reflection coefficient is given by:


\Gamma = (Z_(Load) - Z_(c))/(Z_(c) + Z_(Load))}

Thus


\Gamma = (37.5 + j75 - 75)/(75 + 37.5 + j75)} = 0.077 + j0.615 = 0.62\angle 82.875^(\circ) \Omega

Similarly,

Reflection coefficient at input:


\Gamma' = (Z_(i) - Z_(c))/(Z_(c) + Z_(i))}


\Gamma' = (18.99 - j20.55 - 75)/(75 + 18.99 - j20.55)} = - 0.523 - j0.334 = 0.62\angle - 147.518^(\circ) \Omega

Now, the SWR is given by:

SWR, Standing Wave Ratio =
(1 +|\Gamma|)/(1 - |\Gamma|)

SWR =
(1 +|0.62|)/(1 - |0.62|) = 4.26

User Chrickso
by
7.0k points