125k views
2 votes
Alyssa had $289 to spend on seven books after buying them she had $16 how much did each book cost

User Yingjie
by
7.6k points

2 Answers

5 votes

Answer:

The answer is $39 per book

Explanation:

$273/7= $39/book

39*7=$273

Then you subtract: 289-273=$16

User Jimmy Zoto
by
7.9k points
5 votes

Answer:each book cost 39 dollars

Explanation:

Since she had 16 dollars left over afterwords subtract 16 from 289 which leaves you with 273. then take the 273 and divide by the 7 books she bout whic will become 39 dollars therefore each book cost 39 dollars

User Joe Fitzsimmons
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories