125k views
2 votes
Alyssa had $289 to spend on seven books after buying them she had $16 how much did each book cost

User Yingjie
by
4.7k points

2 Answers

5 votes

Answer:

The answer is $39 per book

Explanation:

$273/7= $39/book

39*7=$273

Then you subtract: 289-273=$16

User Jimmy Zoto
by
5.6k points
5 votes

Answer:each book cost 39 dollars

Explanation:

Since she had 16 dollars left over afterwords subtract 16 from 289 which leaves you with 273. then take the 273 and divide by the 7 books she bout whic will become 39 dollars therefore each book cost 39 dollars

User Joe Fitzsimmons
by
5.6k points