Answer:
F= 5 N
V= 4 m/s
Step-by-step explanation:
Given that fluid is Newtonian fluid .As we know that for Newtonian fluid the shear stress given as

We also know that
Force = shear stress x area of plate
Now by putting the values

Here velocity of fluid profile is linear.


τ= 2.5 Pa
So force = 2.5 x 2
F= 5 N
Now when fluid is replaced by another fluid but force is constant.The height of plate is also constant.
Lets take velocity of fluid is V in the new condition
So we can say that

Now by putting the value
50 x 0.4 = 5 x V
V= 4 m/s