Answer:
$0.20 per ounce.
$1.54 per pound.
Explanation:
We have been given that An 18 1/2 fluid ounces bottle of water costs $3.79.
To find the unit rate, we will divide total cost by number of oz of water as:

Convert mixed fraction into improper fraction:







Therefore, the unit rate is $0.20 per ounce.

Convert mixed fraction into improper fraction:







Therefore, the unit rate is $1.54 per pound.