73.5k views
5 votes
An 18 1/2 - fluid ounces bottle of water costs $3.79. What is the unit rate? Round to the nearest cent.

A 3 2/5 - pound bag of yarn costs $5.25. What is the unit rate? Round to the nearest cent.

User Nivash
by
5.4k points

2 Answers

2 votes

Answer:

The rate would be $3.79/18.5 per ounce

= $..... / ounce

Explanation:

User Anya
by
5.3k points
0 votes

Answer:

$0.20 per ounce.

$1.54 per pound.

Explanation:

We have been given that An 18 1/2 fluid ounces bottle of water costs $3.79.

To find the unit rate, we will divide total cost by number of oz of water as:


\text{Unit rate}=\$3.79/ 18(1)/(2)

Convert mixed fraction into improper fraction:


18(1)/(2)\Rightarrow(18* 2+1)/(2)=(36+1)/(2)=(37)/(2)


\text{Unit rate}=\$3.79/ (37)/(2)


\text{Unit rate}=\$3.79* (2)/(37)


\text{Unit rate}=(\$3.79* 2)/(37)


\text{Unit rate}=(\$7.58)/(37)


\text{Unit rate}=\$0.20486


\text{Unit rate}\approx \$0.20

Therefore, the unit rate is $0.20 per ounce.


\text{Unit rate}=\$5.25/ 3(2)/(5)

Convert mixed fraction into improper fraction:


3(2)/(5)\Rightarrow(3* 5+2)/(5)=(15+2)/(5)=(17)/(5)


\text{Unit rate}=\$5.25/ (17)/(5)


\text{Unit rate}=\$5.25* (5)/(17)


\text{Unit rate}=(\$5.25* 5)/(17)


\text{Unit rate}=(\$26.25)/(17)


\text{Unit rate}=\$1.5441


\text{Unit rate}\approx \$1.54

Therefore, the unit rate is $1.54 per pound.

User Tarmil
by
4.9k points