233k views
4 votes
An aluminium alloy tube has a length of 750 mm at a temperature of 223°C. What will be its length at 23°C if its coefficient of linear expansion is 25.5 x 10^-6/C?

User Rdmpage
by
6.9k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Final length= 746.175 mm

Step-by-step explanation:

Given that Length of aluminium at 223 C is 750 mm.As we know that when temperature of material increases or decreases then dimensions of material also increases or decreases respectively with temperature.

Here temperature of aluminium decreases so the final length of aluminium decreases .

As we know that


\Delta L=L\alpha\Delta T

Now by putting the values


\Delta L=750* \25.5* 10^(-6)* 200

ΔL=3.82 mm

So final length =750-3.82 mm

Final length= 746.175 mm

User Amandeep Rohila
by
6.9k points