130k views
1 vote
.NEED HELP NOW. strawberries cost $2.99 for 2lbs at vons and at ralphs strawberries cost $3.99 for for 3lbs what is the unit price of each of the strawberries at each grocery store.

User Gil Cohen
by
4.7k points

1 Answer

2 votes

Answer:

1.495$ at Vons and 1.33$ at Ralphs

Explanation:

At vons, it is 2.99$/2lbs= 1.495$

At Ralphs it is 3.99$/3lbs= 1.33 $

User Glr
by
5.6k points