136k views
2 votes
What is the minimum mass of sodium hydroxide required to neutralize a solution that was prepared by dissolving 9.16 g of hydrochloric acid (HCl) in excess water?

1 Answer

0 votes

Answer:

10.04 g of NaOH is required for neutralization

Step-by-step explanation:

neutralization reaction:


NaOH+HCl\rightarrow NaCl+H_(2)O

Molar mass of NaOH = 40 g/mol

Molar mass of HCl = 36.5 g/mol

So, 9.16 g of HCl =
(9.16)/(36.5) moles of HCl = 0.251 moles of HCl

According to neutralization reaction, 1 mol of NaOH is required to neutralize 1 mol of HCl

So, 0.251 moles of NaOH are required to neutralize 0.251 moles of HCl

So mass of NaOH required for neutralization = (
0.251* 40) g = 10.04 g

User Aleksandr Makov
by
6.6k points