Answer:
Step-by-step explanation:
Acceleration = Force/ mass = 20/4 = 5 m/s².
acceleration a = 5 m/s² , initial velocity u = 0 , time t = 6 s
S = ut + 1/2 a t² = 0 + 1/2 x 5 x 6² = 90 m .
distance traveled = 90 m.
7.8m questions
10.5m answers