30.1k views
2 votes
A force of 20 N acts acts on an object of 4.0 kg mass that is initially at rest. What is the resulting acceleration of the object? How far does the object travel in 6 .0 seconds?

User Kessy
by
7.4k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

Acceleration = Force/ mass = 20/4 = 5 m/s².

acceleration a = 5 m/s² , initial velocity u = 0 , time t = 6 s

S = ut + 1/2 a t² = 0 + 1/2 x 5 x 6² = 90 m .

distance traveled = 90 m.

User Rachel Fishbein
by
6.3k points