27.5k views
5 votes
3 2/5 -pound bag of yarn costs $5.25. What is the unit rate? Round to the nearest cent.

User Djam
by
4.7k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$1.54 per pound

Explanation:

The


3 (2)/(5)

pound bag of yarn costs $5.25.

To find the unit rate, we divide 5.25 by


3 (2)/(5)


(5.25)/(3 (2)/(5) ) = 1.54

To the nearest tenth,each pound costs $1.54 to the nearest cent.

This is what we call the unit rate. The rate per pound.

User Cam Song
by
5.2k points