Answer:
$1.54 per pound
Explanation:
The
pound bag of yarn costs $5.25.
To find the unit rate, we divide 5.25 by
To the nearest tenth,each pound costs $1.54 to the nearest cent.
This is what we call the unit rate. The rate per pound.
5.7m questions
7.4m answers