58.0k views
5 votes
A certain solar energy collector produces a maximum temperature of 100°C. The energy is used in a cyclic heat engine that operates in a 10°C environment. What is the maximum thermal efficiency? What is it if the collector is redesigned to focus the incoming light to produce a maximum temperature of 300°C?

1 Answer

2 votes

Answer:


\eta _(max) = 0.2413 = 24.13%


\eta' _(max) = 0.5061 = 50.61%

Given:


T_(1max) = 100^(\circ) = 273 + 100 = 373 K

operating temperature of heat engine,
T_(2) = 10^(\circ) = 273 + 10 = 283 K


T_(3max) = 300^(\circ) = 273 + 300 = 573 K

Solution:

For a reversible cycle, maximum efficiency,
\eta _(max) is given by:


\eta _(max) = 1 - (T_(2))/(T_(1max))


\eta _(max) = 1 - (283)/(373) = 0.24


\eta _(max) = 0.2413 = 24.13%

Now, on re designing collector, maximum temperature,
T_(3max) changes to
300^(\circ), so, the new maximum efficiency,
\eta' _(max) is given by:


\eta' _(max) = 1 - (T_(2))/(T_(3max))


\eta _(max) = 1 - (283)/(573) = 0.5061


\eta _(max) = 0.5061 = 50.61%

User DEFL
by
5.0k points