133k views
2 votes
Kamilah noticed that three different-sized boxes of the same cookies were on sale at a grocery store. The 0.425 kg box was on sale for $3.59, the 0.74 kg box was on sale for $4.88, and the 0.95 kg box was on sale for $7.29. Which box of cookies was the best buy? Explain your reasoning. To get you started: 3.59 : 0.425 1kg/ 0.425kg= 2.35 0.425 x 2.35= 1kg $3.59 x 2.35= $8.44 3.59 : 0.425 -> $8.44 : 1kg

User Edaklij
by
8.4k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The best buy is the 0.74 kg box

Explanation:

Kamilah noticed that three different-sized boxes of the same cookies were on sale at a grocery store.

We find the unit price for 1 box

a) The 0.425 kg box was on sale for $3.59

= 1 kg = $3.25/0.425

= $7.6470588235

b) the 0.74 kg box was on sale for $4.88,

1 kg = $4.88/0.7$

= $6.5945945946

c) the 0.95 kg box was on sale for $7.29.

1 kg = $7.29/0.95

= $7.6736842105

Which box of cookies was the best buy?

The best buy is the 0.74kg box because 1kg of this box has a lesser price compared to the others.

User Plap
by
7.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories