Answer:
The best buy is the 0.74 kg box
Explanation:
Kamilah noticed that three different-sized boxes of the same cookies were on sale at a grocery store.
We find the unit price for 1 box
a) The 0.425 kg box was on sale for $3.59
= 1 kg = $3.25/0.425
= $7.6470588235
b) the 0.74 kg box was on sale for $4.88,
1 kg = $4.88/0.7$
= $6.5945945946
c) the 0.95 kg box was on sale for $7.29.
1 kg = $7.29/0.95
= $7.6736842105
Which box of cookies was the best buy?
The best buy is the 0.74kg box because 1kg of this box has a lesser price compared to the others.