209k views
5 votes
A stock is expected to pay a dividend of $0.75 at the end of the year (i.e., D1 = $0.75), and it should continue to grow at a constant rate of 6% a year. If its required return is 14%, what is the stock's expected price 3 years from today? Round your answer to two decimal places. Do not round your intermediate calculations.

1 Answer

2 votes

Answer:

Stock's expected price 3 years from today = $11.165775

Step-by-step explanation:

Provided information

and using dividend growth model we have,

D1 = $0.75

g = 6%

Ke = 14%

For cost at the end of 3 years we need to calculate D4

D2 = D1 + g = $0.75 + 6% = $0.795

D3 = D2 + g = $0.795 + 6% = $0.8427

D4 = D3 + g = $0.8427 + 6% = $0.893262

P3 = Price at the end of year 3 =
(D4)/(Ke - g) = (0.893262)/(0.14-0.06)

P3 = 11.165775

User Oguz Bilgener
by
6.9k points