Answer: The company's total fixed cost amount = $168000
Step-by-step explanation:
Given that,
Company's break-even point = 28,000 units
product sells = $24 per unit
variable cost per unit = $18
Break even point =

28000 =

Fixed costs = 28000 × $6
= $168000 ⇒ The company's total fixed cost amount.