17.3k views
16 votes
It costs $3.99 for 25 fl. oz. of detergent. What is the unit rate?

1 Answer

14 votes

Answer:

15.96¢ for 1 fl. oz. of detergent

Explanation:

3.99/25=0.1596

We find the unit rate by dividing the money the detergent costs by the amount of fl. oz. purchased.

Hope this helps friend.

User Mooh
by
8.3k points

Related questions

2 answers
3 votes
178k views
1 answer
2 votes
74.0k views