Answer:
132.337 miles per hour
Step-by-step explanation:
We are given that an aircraft with amss 43581 kg
The acceleration of an aircraft =

Initial velocity of an aircraft =0 (Because it start moving from rest)
Time taken by aircraft to reaches take-off speed=34.8 s
Using newton's second law of motion

Substitute all values then we get


Using Newton's third law of motion

Substitute all given values then we get


1 meter=0.000621371 miles
1 hour =3600 seconds
Therefore, v=
=132.337 miles per hour