Answer:
The work done in stretching the spring is 0.875 J.
Step-by-step explanation:
Given that,
Force = 140 N
Natural length = 60-40 = 20 cm
Stretch length of the spring = 65-60 = 5 cm
We need to calculate the spring constant
Using formula of Hooke's law




We need to calculate the work done


On integration



Hence, The work done in stretching the spring is 0.875 J.