182k views
10 votes
17 apples and 12 oranges cost $10.44. 3 apples and 4 oranges cost $2.84. How much does 1 orange cost?

User Selvaram G
by
4.8k points

2 Answers

13 votes
The answer is 48ยข... Hope it helps!!
User UdaraWanasinghe
by
5.5k points
5 votes

Answer:

0.48$

Explanation:

Cost of 1 Apple = A

Cost of 1 Orange = O

Six apples and three oranges cost $3.36 equivalent to:

6A + 3O = 3.36 (1st equation).

Two apples and five oranges cost $3.04 equivalent to:

2A + 5O = 3.04 (2nd equation).

Now we have to solve the 2 equations with 2 uknowns (the cost of 1 Apple = A, and the cost of 1 Orange = O).

6A + 3O = 3.36 (Equation 1)

2A + 5O = 3.04 (Equation 2), multiplying this equation by 3 we get:

6A + 3O = 3.36 (Equation 1)

6A + 15O = 9.12 (Equation 2), Now equation 2 minus equation 1 we get:

6A-6A +15O -3O = 9.12-3.36 equivalent to:

12O = 5.76 => O = 5.76/12 = 0.48 ( the cost of one Orange is 0.48$)

Go back to equation 1 and solve for the cost of 1 apple:

6A + 3x0.48 = 3.36 =>

6A + 1.44 = 3.36 =>

6A = 1.92 =>

A = 1.92/6 = 0.32 ( the cost of one apple is 0.32$)

Summary: The cost of one apple is 0.32$ and the cost of one orange is 0.48$.

User Douglaslps
by
4.8k points