182k views
10 votes
17 apples and 12 oranges cost $10.44. 3 apples and 4 oranges cost $2.84. How much does 1 orange cost?

User Selvaram G
by
7.9k points

2 Answers

13 votes
The answer is 48¢... Hope it helps!!
User UdaraWanasinghe
by
9.3k points
5 votes

Answer:

0.48$

Explanation:

Cost of 1 Apple = A

Cost of 1 Orange = O

Six apples and three oranges cost $3.36 equivalent to:

6A + 3O = 3.36 (1st equation).

Two apples and five oranges cost $3.04 equivalent to:

2A + 5O = 3.04 (2nd equation).

Now we have to solve the 2 equations with 2 uknowns (the cost of 1 Apple = A, and the cost of 1 Orange = O).

6A + 3O = 3.36 (Equation 1)

2A + 5O = 3.04 (Equation 2), multiplying this equation by 3 we get:

6A + 3O = 3.36 (Equation 1)

6A + 15O = 9.12 (Equation 2), Now equation 2 minus equation 1 we get:

6A-6A +15O -3O = 9.12-3.36 equivalent to:

12O = 5.76 => O = 5.76/12 = 0.48 ( the cost of one Orange is 0.48$)

Go back to equation 1 and solve for the cost of 1 apple:

6A + 3x0.48 = 3.36 =>

6A + 1.44 = 3.36 =>

6A = 1.92 =>

A = 1.92/6 = 0.32 ( the cost of one apple is 0.32$)

Summary: The cost of one apple is 0.32$ and the cost of one orange is 0.48$.

User Douglaslps
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories