Answer:
0.48$
Explanation:
Cost of 1 Apple = A
Cost of 1 Orange = O
Six apples and three oranges cost $3.36 equivalent to:
6A + 3O = 3.36 (1st equation).
Two apples and five oranges cost $3.04 equivalent to:
2A + 5O = 3.04 (2nd equation).
Now we have to solve the 2 equations with 2 uknowns (the cost of 1 Apple = A, and the cost of 1 Orange = O).
6A + 3O = 3.36 (Equation 1)
2A + 5O = 3.04 (Equation 2), multiplying this equation by 3 we get:
6A + 3O = 3.36 (Equation 1)
6A + 15O = 9.12 (Equation 2), Now equation 2 minus equation 1 we get:
6A-6A +15O -3O = 9.12-3.36 equivalent to:
12O = 5.76 => O = 5.76/12 = 0.48 ( the cost of one Orange is 0.48$)
Go back to equation 1 and solve for the cost of 1 apple:
6A + 3x0.48 = 3.36 =>
6A + 1.44 = 3.36 =>
6A = 1.92 =>
A = 1.92/6 = 0.32 ( the cost of one apple is 0.32$)
Summary: The cost of one apple is 0.32$ and the cost of one orange is 0.48$.