234k views
2 votes
For the reaction PCl5(g) 4 PCl3(g) 1 Cl2(g) Kp 5 23.6 at 500 K a. Calculate the equilibrium partial pressures of the reactants and products at 500 K if the initial pressures are PPCl5 5 0.560 atm and PPCl3 5 0.500 atm.

1 Answer

3 votes

Answer:
Cl_2 = 42.9 atm,
PCl_3 = 93.4 atm and
PCl_5 = 7.66 atm

Explanation: The given balanced equation is:


PCl_5(g)\rightleftharpoons PCl_3(g)+Cl_2(g)


K_p=523.6

Initial pressure of
PCl_5 = 50.560 atm

initial pressure of
PCl_3 = 50.500 atm

Let's say the change in pressure is p. Then:

equilibrium partial pressure of
PCl_5 = (50.560 - p) atm

equilibrium partial pressure of
PCl_3 = (50.500 + p) atm

equilibrium partial pressure of
Cl_2 = p atm


K_p=((PCl_3)(Cl_2))/(PCl_5)

Let's plug in the values in it:


523.6=((50.500+p)(p))/(50.560-p)

on cross multiply:


26473.216-523.6p=50.500p+p^2

on rearranging the above equation:


p^2+574.1p-26473.216=0

It's a quadratic equation. On solving this equation:

p = 42.9

So, the equalibrium partial pressure of
Cl_2 = 42.9 atm

equilibrium partial pressure of
PCl_3 = 50.500 + 42.9 = 93.4 atm

equilibrium partial pressure of
PCl_5 = 50.560 - 42.9 = 7.66 atm

User Firelyu
by
7.5k points