Answer:
Predetermined overhead rate of the year = $12.3
Option 2 is correct.
Explanation:
Let P = Predetermined overhead
Actual direct labor hours = 17,500
So, applied overhead = (17,500 *P)
Actual overhead = 227,750
Under applied overhead = 12,500
Applied Overhead = Actual overhead - Under applied overhead
Applied Overhead = 227,750 - 12500
Applied Overhead = 215,250
Using Formula:
215250 = (17,500 *P)
=> P = 215250/17500
P = 12.3
So, Predetermined overhead rate of the year = $12.3
Option 2 is correct.