193k views
5 votes
The drilling pipe on an oil rig is made from steel pipe which having thickness of 5-mm and an outside diameter of 90-mm. Calculate the maximum shear stress occur in the pipe if the pipe is turning at 650 rev/min while being powered using 12kW motor.

User Joe Sewell
by
7.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:


\tau_(max)= 3.28 \ MPa

Step-by-step explanation:

outside diameter = 90 mm

inside diameter = 90- 2× t= 90- 2× 5 = 80mm

where t is thickness of pipe.

power (P) = 12 kW

Revolution (N)= 650 rev/min

we

Power = torque × angular velocity

P= T× ω

ω =
(2 \pi N)/(60)


P=T * (2\pi N)/(60)\\12 * 10^3=T* (2\pi * 650)/(60)

T= 176.3 Nm

for maximum shear stress


(\tau_(max))/(y_(max))=(T)/(I_p)

where ymax is maximum distance from neutral axis.


y_(max)=(d_0)/(2)= (90)/(2)= 45 mm


I_p= polar moment area

=
(\pi)/(32) (d_o^4-d_i^4)=(\pi)/(32) (90^4-80^4)

= 2,420,008 mm⁴


(\tau_(max))/(45)=(176.3 * 10^3)/(2,420,008)


\tau_(max)= 3.28 \ MPa

User Moki
by
6.9k points